top of page
User Name

My New Answer When Someone Asks 'What Happened to You?'

תגובתי ל"מה קרה לך?"

הייתי במכולת לאחרונה ומישהו שאל שאלה שאני מכירה היטב, כי יש לי עזרי ניידות במשך כל 22 שנות חיי: "מה קרה לך?" התגובה שלי: "אה... אני נולדתי מוקדם".

באינטראקציות עם אחרים, אפילו זרים בחנות, התשובה הפשוטה הזאת אף פעם לא מספקת אותי. האיש המשיך: "אה, אני מבין, אז לכן את משתמשת בכיסא ... את עדיין יפה, שאלוהים יברך אותך". ואז אמרתי, "טוב, תודה. שאלוהים יברך גם אותך. שיהיה לך יום נעים".

Responding to “What happened to you?”

I was at the grocery store recently, and someone asked a question I am quite familiar with, being that I have utilized mobility aids for all 22 years of my life: “What happened to you?” My response: “Oh, um… I was born early.”

While interacting with others, even strangers at the store, this simplified answer never sits well with me. The person continued: “Oh I see, so that’s why you use a chair… you’re still as beautiful as ever though. God Bless.” I then said, “Well, thank you. God bless you too. Have a nice day.”

אל תתמקדו בשלילי

אני יודעת שלאיש הייתה כוונה טובה כשאמר "את עדיין יפה". אבל כשאנשים מעירים הערות כאלו, הלוואי שהיו מבינים שמכשירי הניידות לא משנים את המראה של מישהו. אני כבר מבינה שהשאלה "מה קרה?" אינה ראויה לתשובה המתמקדת בשליליות. לכן, כשאני מגיבה רק עם "נולדתי מוקדם", הלוואי שהזמן והאומץ היו מאפשרים לי להגיב עם כל האמת: ששרדתי באורח פלא לידה מורכבת, שבה כמעט כל רופא הטיל ספק בהישרדותי, אבל אמי הנחושה ומלאת התקווה סירבה לוותר עלי.

עם זאת, אני מבינה גם שהשאלה הזאת אפילו לא דורשת תשובה הנוגעת למוגבלות שלי. לכן, במקום להתמקד בכך מיד, אני יכולה קודם כל לספר למי ששואל פתאום "מה קרה?" - שלאחרונה התחלתי לימודים לתואר בייעוץ כדי לעזור לתלמידים לממש את הפוטנציאל שלהם. תשובה אחרת יכולה להיות פשוט "היה לי יום מעייף אבל פורה בעבודה היום ובאתי רק לקנות מצרכים".

Don't Focus On The Negative

I know the person meant well when they said, “You’re still as beautiful as ever.” But when people make comments like this, I wish they understood that mobility devices do not change someone’s appearance. And I’ve come to realize that the question of “What happened?” does not deserve an answer focused on the negative. So when I only respond with, “I was born early,” I wish time and courage allowed for me to respond with the full truth: that I miraculously survived a complicated delivery, where almost every doctor doubted my survival, but my determined, faithful and hopeful mom refused to give up on me.

With that being said, I’ve also come to realize this question doesn’t even require an answer relating to my disability. Therefore, instead of putting the focus on it right away , I could first tell those who abruptly ask, “What happened?” that I recently started graduate school — and I’m working towards getting my degree in School Counseling to help students realize their potential. Another answer could be, more simply, “I’ve had a tiring, but fulfilling day at work today, and I too am just buying my groceries.”

יצירת שינויים חיוביים בתפיסות ובהתייחסות

לפעמים זה נראה כאילו הדבר היחיד שאנשים רוצים לדעת עליי הוא למה אני משתמשת בכיסא גלגלים. סקרנות היא טבעית והכסא שלי מושך תשומת לב. אבל כך בדיוק אני רגילה לחיות. אני לא רוצה להדחיק את המוגבלות שלי. עם זאת, אני רוצה שהחברה כולה תראה אותי ולא רק את הכיסא. יש הרבה יותר באדם מאשר הדרך שבה הוא מתנייד.

אני יודעת ששינויים חיוביים בתפיסות ובעמדות יכולים להתחיל להתרחש גם באינטראקציות הקטנות ביותר. אז אני מקווה שבפעם הבאה שאשאל פתאום: "מה קרה לך?" - אזכור זאת - אפילו כשאני רק קונה את המצרכים שלי.

Creating Positive Changes in Perceptions & Attitudes

It can sometimes seem as though the only thing people want to know about me is why I use a power wheelchair. Curiosity is natural, and my chair can be something to notice. But it is just the way I’m used to living. I do not wish to deny my disability. However, I do wish for society as a whole to see me, and not just my power chair. There is so much more to a person than the way they navigate their surroundings.

I know positive changes in perceptions and attitudes can begin to take place with even the smallest interactions. So I hope the next time I am abruptly asked: “What happened to you?” I remember to take my own advice — even when I’m just buying my groceries.

7 views0 comments

Comments


Collapsible text is perfect for longer content like paragraphs and descriptions. It’s a great way to give people more information while keeping your layout clean. Link your text to anything, including an external website or a different page. You can set your text box to expand and collapse when people click, so they can read more or less info.

Country:

Email:

<Email>

Author:

<Athors name>

More stories by this Author

Beneath The Tracksuit

Andreea Lichi

A Mug Designed with Everyone in Mind

Andreea Lichi

You Only Get One Life

Andreea Lichi

Finding Strength

Andreea Lichi

Voiceitt

Andreea Lichi

My story

Andreea Lichi

My HSCT Story for MS

Andreea Lichi

My Wheelchair was stolen by passengers

Andreea Lichi

Champion in My Own Arena

Andreea Lichi

My story

Andreea Lichi

12 hours that changed my life

Andreea Lichi

My Chronic Illness Story

Andreea Lichi

That bunny is just like me!

Andreea Lichi

Finding My Passion

Andreea Lichi

Start walking by mylself

Andreea Lichi

Belinda’s Accomplishments

Andreea Lichi

#StandUpOrDieTrying

Andreea Lichi

MD- My Determination

Andreea Lichi