top of page
User Name

Fighting Invisible Disease

מקווה שסיפור זה על מחלה בלתי נראית יחסוך לכם כאב וצרות

שמי ניקלאס. בשנת 2010 נפגעתי מאופנוע. כתוצאה מן התאונה עצם הירך השמאלית שלי נשברה פעמיים וכ-5 ס"מ ממנה התנפצו לרסיסים. בעזרת הפיזיותרפיה למדתי ללכת שוב בחצי השנה שלאחר מכן והכל נראה בסדר.

5 שנים לאחר מכן כל המסמרים והברגים הוסרו, אבל שוב התמודדתי עם כאבים עזים וחוסר תנועתיות. הרופאים איתם התייעצתי אמרו לי שזו כנראה רק תגובה דלקתית שתעבור לאחר זמן מה ושלחו אותי הביתה עם כדורים אנטי דלקתיים ותרופות כאב בלבד.

יום אחד החליט הרופא שלי לעשות עוד רנטגן ויכולנו לראות בבירור שמפרק הירך התמוטט ואיבד את צורתו העגולה, הוא היה חד בצורה מוגזמת ומעוות. מצב זה נקרא נמק העצם, שהוא הפרעה באספקת דם לעצם, הגורמת למוות של רקמת העצם, המוביל להרס של העצם. עכשיו אני במעין מצב מוזר, אני לא יכול שיחליפו לי את המפרק כי בגיל 24 אני נחשב צעיר מדי עבור הניתוח הזה. אבל עדיין, נטילת תרופות כאב היא לא אופציה לטווח ארוך בגלל תופעות לוואי.

עם זאת, אני מנסה ליהנות מהחיים כמה שיותר. מלבד העבודה אני לומד בסופי שבוע. עדיין מותר לי לשחות, לצלול ולרכב על אופניים. באמצעות אימונים אני מנסה לייצב את המפרקים התומכים בשרירים. אחי ואני קנינו גלשן רוח ישן. עד תחילת השנה אשמח לנסות את זה - יהיה כל כך מגניב אם עדיין אוכל.. אצטרך לגלות זאת בקיץ.

בעיה זו יכולה להשפיע על כל עצם / מפרק ולהיגרם על ידי צריכת אלכוהול מופרזת, הריון, סטרואידים, קורטיזון / פרדניזון, טראומה כמו במקרה שלי ולפעמים ללא סיבה בכלל. ישנן אפשרויות טיפול זמין אך רק בשלבים הראשונים שבהם העצם לא מראה סימנים של קריסה.

זה יכול להיות מזוהה רק על ידי בדיקות MRI, לא בצילום רנטגן! אני מקווה שהמודעות למחלה הבלתי נראית הזאת תגדל, אולי היא תציל את המפרקים של מישהו אם תזוהה ותטופל בשלב מוקדם!

i hope this story about Invisible Disease will spare you some pain and trouble

My name is Niklas. In 2010 I was hit by a motorcycle. As a result of the accident my left femur broke twice and about 5 cm of the bone was dashed to shivers. With the aid of physical therapy, I learned to walk again during the next half year and everything seemed fine.

5 years later, all the nails and screws had been removed but I faced intense pain and immobility again. The doctors that I consulted with told me it is probably just an inflammatory reaction that will ease after a while, they left it at that and sent me home and just prescribed anti-inflammatories and pain medication.

One day my doctor decided to make another x-ray and we could clearly see the hip joint had collapsed and lost it's round shape, it was edgy and deformed. This condition is called avascular necrosis, where the bone starts to die due to a lack of blood supply. Now I'm in kind of a weird situation, I can't get my joint replaced because at the age of 24 I am considered too young for this surgery. But still, taking pain medication is not a long-term option because of the side-effects.

Nevertheless, I am trying to enjoy life as much as possible. Besides work I study on the weekends. I am still allowed to swim, dive and ride bicycles. Through workouts I try to stabilize the joints supporting muscles. My brother and I bought an old windsurfing board. By the beginning of this year, I would love to try it out- it would be so cool if this still works.. I'll have to find out this summer.

This problem can affect any bone/joint and can be caused for example through alcohol abuse, pregnancy, steroids, cortisone/prednisone, trauma like in my case and sometimes without a reason at all. There are treatment options available but only throughout the first stages where the bone shows no signs of collapse.

It can only be detected by MRI tests, not through common X-Rays! I would hope that the awareness for this invisible disease increases, maybe it can save someone’s joints if it is detected and treated early on!

0 views0 comments

Comentários


I fight invisible illness and hope that by reading this story I can help you or someone you know.

Country:

Email:

<Email>

Author:

Niklas Emilio

More stories by this Author

Life is beautiful and the power of people is unstoppable!

Andreea Lichi

Read More

Accomplishing my dreams with cp

Andreea Lichi

Read More

Healing is happening- what is wrong with me?

Andreea Lichi

Read More

Healing is happening- what is wrong with me?

Andreea Lichi

Read More

Healing is happening- what is wrong with me?

Andreea Lichi

Read More

Related Service Provider

I-WHEEL
Apache Adaptive Solutions
People's Parking Limited
Living Well at Home Ltd
iansyst Ltd
British Blind Sport

Realated Products

The Sensory Zoo

Skil-Care 3 Foot x 4 Foot Sensory Foam Crash Pad

Green Chewy Tube (Knobbly)

Red Chewy Tube

Chewy Tubes - Yellow

Chewnoodle Blue Bumpy

More Products
Combot
Userway

Daily living and Mobility

Learning and Education

Outdoor Activities

Sports Fitness Dance

Fighting Invisible Disease

שמי ניקלאס. בשנת 2010 נפגעתי מאופנוע. כתוצאה מן התאונה עצם הירך השמאלית שלי נשברה פעמיים וכ-5 ס"מ ממנה התנפצו לרסיסים. בעזרת הפיזיותרפיה למד