top of page
User Name

The Instagram Account That Inspires Me on Tough Days of My Illnes

YOOCANDOANYTHING@: קהילה משנה חיים

נתקלתי ב-YooCanDoAnything@ במקרה. זה היה לילה רע, אבל לא במובן הקלאסי. רוב הלילות הרעים של אנשים הינם בשל ציון גרוע או פרידה, אבל הלילה הרע שלי נבע מכמות גדולה של סימפטומים שהיכו בי בבת אחת. זה לא היה רק ​​לילה רע, זה היה אחד חסר תקווה. כשקמתי ממיטתי לאחר שסיימתי את שיעורי הבית באותו לילה - נפלתי עם הפנים על הרצפה, קצב הלב שלי קפץ ואיבדתי את הראייה שלי. כשנפלתי, שמעתי את ה"צליל" המוכר - "פיצוח", "פיצוץ" - כשהמפרקים שלי השתחררו בדרך אל הקרקע. התעוררתי כעבור דקות אחדות, עדיין על הקרקע, עם חמישה מפרקים בחוץ. התחלתי להרים את עצמי בחזרה והכאב הכריע אותי. שכבתי שם על הקרקע וחשתי אבודה במשך דקות עד שבסופו של דבר החלטתי שהגיע הזמן לעשות משהו. תפסתי את הטלפון שלי שנפל לידי והתחלתי לדפדף באינסטגרם בתקווה להסיח את דעתי, ואז צץ בפניי עמוד האינסטגרם YooCanDoAnything@.

חשבון האינסטגרם שלהם הוא קונספט ייחודי מאוד. משתמשים משתפים את הסיפורים והתמונות שלהם באתר האינטרנט, וכל יום מתפרסם בחשבון האינסטגרם סיפור אחד. בעוד שהרבה חשבונות המציגים מחלות כרוניות הם חסרי תקווה ועצובים, זהו אחד שמפתיע באופטימיות שלו. המשתמשים חולקים את האמת האמיתית שלהם, אבל תמיד דואגים להדגיש כיצד כתבו בעצמם מחדש את הסיפור. מדברים על עצמאותם, תשוקותיהם וחוזים עתיד חדש שהם מעולם לא דמיינו כתוצאה ממחלתם. זה בדיוק מה שהייתי צריכה למצוא באותו לילה נורא. אני רוצה להודות ל-YooCanDoAnything@ שהאירו לי את החושך. חשבון האינסטגרם הזה איפשר לי לקרוא סיפורים חשובים בזמנים קשים והקים אותי בחזרה על הרגליים (פשוטו כמשמעו) יותר מפעם אחת. קהילה זו משנה חיים לעקוב ונתנה תקווה לרבים שנאבקים. לכל מי שלא בדק את חשבון האינסטגרם הזה עדיין - אני מאוד ממליצה. זה לא חשבון טיפוסי של מחלות כרוניות, אבל עדיין אמיתי תוך שמירה על אווירה חיובית. חשבון זה עזר לי בנוסף ללמעלה מ-19,000, ואני לא יכולה לחכות לראות לאן זה הולך מכאן. תנו לזה הזדמנות, חלקו את הסיפור שלכם. אתם בהחלט לא תצטערו על כך.

@YooCanDoAnything: A Life Changing Community

I encountered @YooCanDoAnything by chance. It was a bad night but not in the traditional sense. Most people’s bad nights would be due to a bad grade or a breakup, but my bad night was from a flurry of symptoms hitting me right at once. It wasn’t just a bad night, it was a hopeless one. As I stood up from my bed after finishing homework that night, I fell. I stood up and face first hit the ground as my heart rate jumped, and I lost my vision. As I fell, I heard the familiar “snap,” “crackle,” “pop” as my joints gave out on my way to the ground. I woke up minutes later, still on the ground, with five joints out. I was beginning to put myself back together when the pain finally set it. I lay there on the ground feeling hopeless for minutes until I finally decided it was time to do something. I grabbed my phone that had fallen next to me and began to scroll through Instagram, hoping to distract myself. That was when @YooCanDoAnything popped up on my explore feed.

Their Instagram account is a very unique concept. Users submit their stories and pictures on their website, and every day the Instagram account publishes one story. Where many chronic illness accounts are hopeless and saddening though, this one is surprisingly upbeat. Users share their real, raw truth, but they always make sure to share how they have rewritten their story. Followers speak of their newfound independence, passions, and futures that they never imagined as a result of their illness. This was exactly what I needed to find on that horrible night. I want to thank @YooCanDoAnything for giving me a light in the darkness. This Instagram account has allowed me to read important stories at bad times and has gotten me back on my feet (literally) more than once. This community has been life changing to follow and has given hope to so many who are struggling. To anyone who has not checked out this Instagram account yet, I highly recommend it. It isn’t your typical “woe is me” chronic illness account, but it is still real while maintaining a positive vibe. This account has helped myself in addition to over 19,000 more, and I cannot wait to see where it goes from here. Give it a chance, share your story. You definitely won’t regret it.

1 view0 comments

Yorumlar


Collapsible text is perfect for longer content like paragraphs and descriptions. It’s a great way to give people more information while keeping your layout clean. Link your text to anything, including an external website or a different page. You can set your text box to expand and collapse when people click, so they can read more or less info.

Country:

Email:

<Email>

Author:

<Athors name>

More stories by this Author

Beneath The Tracksuit

Andreea Lichi

A Mug Designed with Everyone in Mind

Andreea Lichi

You Only Get One Life

Andreea Lichi

Finding Strength

Andreea Lichi

Voiceitt

Andreea Lichi

My story

Andreea Lichi

My HSCT Story for MS

Andreea Lichi

My Wheelchair was stolen by passengers

Andreea Lichi

Champion in My Own Arena

Andreea Lichi

My story

Andreea Lichi

12 hours that changed my life

Andreea Lichi

My Chronic Illness Story

Andreea Lichi

That bunny is just like me!

Andreea Lichi

Finding My Passion

Andreea Lichi

Start walking by mylself

Andreea Lichi

Belinda’s Accomplishments

Andreea Lichi

#StandUpOrDieTrying

Andreea Lichi

MD- My Determination

Andreea Lichi

Motivational

Andreea Lichi

C4 Quad Rolling Through Life

Andreea Lichi

Related Service Provider

I-WHEEL
Apache Adaptive Solutions
People's Parking Limited
Living Well at Home Ltd